Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego
Hel
Obraz pochodzi z 1939 r.  Dodano: 2019-11-05 08:39
  Wyświetlono: 3418      

Hel

Niemieccy żołnierze zwiedzają teren walk wrześniowych na Helu. Dowództwo armii niemieckiej organizowało wycieczki "szlakiem zwycięstw" w celu budowania morale swoich oddziałów. Żelaznymi punktami na ich trasie były Westerplatte i Hel. Prawdopodobnie październik 1939.

Podobne zasoby:

1939-09-07

Westerplatte; Przekazywanie obiektów na Westerplatte wojskom niemieckim po kapitulacji.

Przekazywanie magazynu żywności Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte żołnierzom niemieckim po kapitulacji. Pośrodku dwóch polskich żółnierzy w wojskowych płaszczach i czapkach rogatywkach na głowach: strzelec Julian Wysocki i plutonowy Jan Naskręt (pierwszy z lewej ma na ramieniu biała opaskę prawdopodobnie z symbolem czerwonego krzyża). Po lewej stoi żołnierz niemiecki (prawdopdobnie z jednostek Heimwehry) z karabinem opartym pod pachą i skierowanym ku ziemi. Po prawej mężczyzna w cywilnym garniturze rozmawia z odwróconym tyłem żołnierzem niemieckim (na ramieniu biała opaska), a obok z prawej stoi bokiem kolejny żołnierz niemiecki z karabinem w ręku i lewa ręką opartą na biodrze. Wszyscy Niemcy mają na głowach charakterystyczne niemieckie hełmy. Z tyłu uszkodzona ściana starego poniemieckiego fortu z dużą wyrwą i śladami po pociskach. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-37-3
ok. 1940

V Wileńska Brygada Armii Krajowej

Żołnierze plutonu Zygmunta Grunt-Mejera ps. „Zyga” z V Wileńskiej Brygady AK, przez budynkiem w nieznanej miejscowości. Uwagi: Na odwrocie odręczny dopisek. Zdjęcie umieszczono w karcie zabezpieczającej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNBU-3-3-6-128
1939-09-01

Westerplatte; Niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje polskie pozycje na Westerplatte.

Niemiecki pancernik szkolny "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje polska placówkę (Wojskową Składnicę Tranzytową) na Westerplatte w Gdańsku stojąc w poprzek kanału portowego. Ujęcie z zachodniego brzegu w stronę rufy okrętu (po jej obu stronach zamocowane wizerunki orła nazistowskiego). Rufowa wieża artylerii głównej odwrócona na lewą burtę. Przy lewej burcie nad wodą fala dymu po wystrzale (prawdopodobnie oddanym z burtowych dział artylerii średniej lub wieży dziobowej artylerii głównej). Na pierwszym planie fragment nabrzeża z rosnącym drzewem (po lewej) i stojącą latarnią, po prawej fragment dwóch zacumowanych barek. W tle po prawej po drugiej stronie kanału budynki. Na tle pancernika ślad po wyretuszowanym drewnianym słupie podtrzymującym przewody. U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim "1 Sept.(ember) 1939 Uhr 4.45 Schulschiff "Schleswig-Holstein" eroffnet das Feuer auf die von den Polen zur Festung ausgebaute Westerplatte im Danziger Hafen" (niem. "1 września 1939 r. godzina 4.45 okręt szkoleny "Schleswig-Holstein" otwiera ogień do przekształconego przez Polaków w twierdzę Westerplatte w gdańskim porcie"). Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-26-1
1939-09

Pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje pozycje polskie na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej

Pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzeliwuje z morza pozycje polskie na Helu(?) z redy portu w Gdyni(?) - widok od strony wewnętrznej portu. Na pierwszym planie fragment betonowego falochronu. Znad krawędzi falochronu widać fragmenty zacumowanych od zewnętrznej strony małych jednostek taboru portowego, w tym po prawej górna część sterówki i komin należące prawdopodobnie do holownika (na ciemnym kominie namalowany znak armatora: ciemne koło na białym tle). W głebi po lewej na pełnym morzu pancernik wiedziany od prawej burty, przed dziobem chmura gazów prochowych po wystrzale (data 1939-09-17 1939-09-31). Uwagi: Na odwrocie nieczytelna pieczątka "KRAJOWA AGENCJA WYDAWNICZA / Naczelna Redakcja ... / Wszelkie prawa zastrzeżone" i dopisane ołowkiem "351 / RP 14341-4". Na karcie zabezpieczającej odręczny opis: "XXA2 / wrzesień 1939 r. (Westerplatte) / wrzesień 1939 r. Ostrzeliwanie Helu / negatyw i odbitka / 1939 r. / nr. filmu RP14341/4". Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-94-1
1945

V Wileńska Brygada Armii Krajowej 1945-1946

Stoją od lewej: Wacław Beynar ps. "Orszak" (nr 2), mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" (nr 1) – dowódca V Wileńskiej Brygady AK, por. Jerzy Jezierski ps. „Stefan” (nr 3) – adiutant „Łupaszki”. W tle zabudowania nieznanej miejscowości i nn. żołnierz brygady. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNBU-3-3-6-6
ok. 1910

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej wraz ze swym dowódcą (o nazwisku Hapmann). Wojska te stacjonowały od 1911 r. w koszarach w Nowym Porcie przy ob. ul. Oliwskiej. W 1911 r. wybudowano na Stogach stanowiska artyleryjskie: dwie baterie - Wiejską (w rejonie ob. terminala DCT) oraz leśną - w lesie na wschód od ówczesnej wsi Stogi. Wtedy skierowano do ich obsługi żołnierzy ze wspomnianego oddziału. Stacjonowali oni w specjalnie wybudowanym baraku, widocznym na zdjęciu. W 1916 r. jednostkę tę wysłano do działań bojowych na frontach I wojny światowej.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij